КАФЕДРА ЕЛЕКТРОМЕХАНІКИ
КРИВОРІЗЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
Новини
Профорієнтаційна діяльність є одним із пріорІтетних напрямКів роботи колективу кафедри електромеханіки
В межах профорієнтаційних заходів, для інформування та залучення абітурієнтів до навчання за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” 10.10.2024 та 16.10.2024 року були проведені зустрічі з учнями ліцею №24. Викладачі кафедри Коломіц Г.В., Данилейко О.К., Власенко В.А. провели екскурсії та ознайомили учнів з обладнанням лабораторій, а також з аудиторіями кафедри електромеханіки. Учні жваво розпитували викладачів про навчання в університеті та майбутні професії.
Відкрита лекція ДОЦЕНТА КАФЕДРИ ІЛЬЧЕНКА О.В.
07 жовтня 2024 року відбулася відкрита лекція доцента кафедри електромеханіки Ільченка О.В., прочитана для студентів групи ЕЕМ-23 другого курсу денної форми навчання ОКР «Бакалавр», спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» з дисципліни «Теоретичні основи електротехніки» за темою: «Трифазні кола. З’єднання зірка-зірка».
На відкритій лекції були присутні з центру забезпечення якості вищої освіти університету доцент Кушнірук Н.В., зам. декана електротехнічного факультету доцент Єчкало Ю.В., чотири викладача кафедри електромеханіки: Толмачов С.Т., зав. кафедри, професор, Титюк В.К., професор, Барановська М.Л., доцент, Власенко В.А., асистент.
Особливо вдалими моментами заняття стали: активне використання лектором сучасних технологій дистанційного навчання – перемикання різних вікон відтворення інформації, що дозволило синхронно ілюструвати теоретичний матеріал з детальним візуальним рукописним поясненням і комп’ютерним обчисленням фізичних процесів. Необхідно також відзначити постійний контакт викладача з аудиторією, високі рівні активності студентів і відвідування заняття. Позитивним є також можливість доступу до матеріалу лекції в позаудиторний час.
Перший завідувач кафедри основ електротехніки і електричних машин Базуткін Василь Іванович (1944-1963 рр.)
сторінка історії: до 80-РІЧЧЯ кафедри електромеханіки
В рекламних проспектах КГРІ заснування кафедри основ електротехніки і електричних машин (ОЕЕМ) (нині кафедра електромеханіки) датується 1947-м роком. Тому разом з підготовкою до 100-річного ювілею університету у 2022 році кафедра готувалася відзначити і свій 75-річний ювілей. Але повномасштабна агресія росії все перекреслила.... При дослідженні архівних матеріалів у процесі підготовки до ювілею кафедри з’ясувалося, що фактично кафедра основ електротехніки і електричних машин була заснована у 1944 році: саме у травні 1944 року доцент Базуткін Василь Іванович був відряджений до Кривого Рогу з метою створення нової електротехнічної кафедри. 1944-й був не випадковим, адже у цьому році були відбудовані всі шахти Кривого Рогу і виникла нагальна потреба у фахівцях з повноцінною електромеханічною освітою.
Як видно з архівних джерел, Василь Іванович завжди відрізнявся талантом енергійного організатора. Протягом 19-річного «криворізького» періоду свого життя В.І. Базуткін зробив значний внесок у розбудову кафедри ОЕЕМ (1944-1963 рр.) і електромеханічного факультету в цілому, деканом якого за сумісництвом він був у 1947-1950 рр. та 1956-1963 рр. У ті нелегкі повоєнні роки разом з доцентом М.І. Каменем і асистентом В.І. Благонравовим він створив перші в КГРІ навчальні лабораторії електричних машин, електричних вимірювань, основ електротехніки і промислової електроніки.
У пам’яті численних студентів Василь Іванович Базуткін залишився прикладом енергійної, невтомної, вимогливої і принципової людини, яка залишила після себе не лише добру пам’ять, а й чудові лабораторії, в яких отримали високоякісну освіту багато поколінь інженерів-електромеханіків.
С.Толмачов
Відкрита лекція д. т. н. професора ТОЛМАЧОВА С.Т.
16 квітня 2024 року в онлайн форматі відбулася відкрита лекція завідувача кафедри електромеханіки КНУ професора Станіслава ТОЛМАЧОВА для здобувачів 3-го (магістерського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв».
Тема лекції - Енергозбереження в ГМК України- передбачена в навчальній дисципліні «Енергоефективні системи і технології в промисловості і комунальному секторі», яка є однією з основних нормативних освітніх компонент освітньої програми.
У ході лекції Станіслав ТОЛМАЧОВ відзначив унікальну роль ГМК у розвитку промисловості України та нашого міста, навів розгорнуту інформацію про історію та перспективи розвитку ГМК, детально зупинився на проблемних питаннях ГМК, які накопичувалися і загострювалися протягом останніх десятиліть. Зупинився також і на сучасному функціонуванні ГМК у контексті воєнного стану в Україні.
Окремі частини лекції були спрямовані на залучення слухачів у англомовне середовище.
Відкрита лекція д. т. н. професора Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського Олексія ЧОРНОГО
15 квітня 2024 року на 1-й парі в онлайн форматі відбулася відкрита лекція доктора технічних наук, професора, директора Навчально-наукового інституту електричної інженерії та інформаційних технологій Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського Олексія ЧОРНОГО для здобувачів 2-го та 3-го рівнів вищої освіти Криворізького національного університету, спеціальності 141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
Тема лекції: «Особливості чисельного розв’язання диференційних рівнянь моделей електромеханічних систем у прикладних спеціалізованих програмах».
У ході лекції Олексій ЧОРНИЙ представив цікаву презентацію, де на практичних прикладах продемонстрував складнощі та неочевидні проблеми, що виникають при чисельних розрахунках сучасних електромеханічних систем, а також надав корисні рекомендації по їх вирішенню. Щиро дякуємо Олексію ЧОРНОМУ за змістовну та цікаву доповідь! Чекаємо на наступні зустрічі!
викладачі кафедри приймають активну участь в профорієнтаційній роботі
Викладачі кафедри Коломіц Г.В., Данилейко О.К. беруть активну участь в заходах, які підтримують та підвищують імідж електротехнічного факультету, таких як :« Канікули з КНУ» та «День відкритих дверей».
Для поширення профорієнтаційної інформації серед потенційних абітурієнтів активно використовується сторінки викладачів кафедри у соціальній мережі Фейсбук, сайт кафедри, де публікуються оперативні новини Міністерства освіти і науки України та приймальної комісії Криворізького національного університету щодо умов вступної кампанії 2024 року та зміни у законодавстві, які стосуються абітурієнтів ЗВО.
Для інформування та залучення абітурієнтів до навчання за спеціальністю 141 “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” протягом навчального року співробітниками кафедри проводяться профорієнтаційні бесіди з учнями 10-11 класів загальноосвітніх шкіл та випускниками коледжів м. Кривого Рогу.
відкрита лекція професора Валерія титюка для здобувачів освіти КРЕменчуцького національного університету імені михайла остроградського
18 березня 2024 року на 5-й парі в онлайн форматі відбулася відкрита лекція д.т.н., професора Криворізького національного університету Валерія Титюка для здобувачів 2-го та 3-го рівнів вищої освіти Навчально-наукового інституту електричної інженерії та інформаційних технологій Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, спеціальності 141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (гр. ЕС-23-1м, ЕС-23-2м, АСП (Е)-23-1).
Тема лекції: «Проблематики ідентифікації електромагнітних параметрів електротехнічних пристроїв».
У ході лекції Валерій Титюк представив цікаву презентацію, де пояснив в чому полягає проблема ідентифікації електротехнічних пристроїв, розповів про методи ідентифікації параметрів та навів приклад ідентифікації параметрів схеми заміщення асинхронного двигуна. В лекції були висвітлені не тільки теоретичні питання ідентифікації, а й методи розрахунку, які можуть бути застосовані в умовах виробництва. Саме це дуже зацікавило слухачів. Валерій Титюк у ході дискусії відповів на запитання здобувачів і запевнив, що кафедра САУЕ КрНУ може успішно розв’язувати задачі діагностики, ідентифікації і моніторингу електромеханічних і електротехнічних пристроїв для підприємств регіону.
Розвиток зв'язків КАФЕДРИ З ВИРОБНИЦТВОМ
Кафедра електромеханіки "04" березня 2024 р. заключила договір про співпрацю із компанією "ДЕК АЛЬТЕРА", яка займає провідні позиції на українському ринку електротехніки і систем автоматизації технологічних процесів. Договір дасть змогу підсилити практичну підготовку фахівців, обмінюватися досвідом з питань експлуатації елетротехнічного обладнання та створення систем автоматизації, модернізації підприємства, автоматизації виробництва і управління, ресурсозбереження, підвищення продуктивності обладнання.
Діяльність викладачів кафедри у спеціалізованих вчених радах
Викладач кафедри електромеханіки проф. Титюк В.К. “05” березня 2024 р прийняв участь у засіданні Спеціалізованої вченої ради ДФ 26.002.97 Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» в якості офіційного опонента, де відбувся захист дисертаційної роботи Землянухіної Ганни Юріївни на тему “Бездавачеве керування електромеханічними системами турбомеханізмів з використанням технології нейромереж” на здобуття ступеня доктора філософії. Відеозвіт захисту можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=kPdlAzCIhPQ.
Співпраця кафедри з промисловими підприємствами
Кафедра електромеханіки регулярно розвиває зв'язки з науково-дослідними та виробничими підприємствами. Так, 21 лютого 2024 р. кафедра уклала договір про співпрацю з національним виробником низковольтного обладнання ТОВ "Промфактор", який є одним із лідерів з виробництва комутаційного та захисного обладнання в Україні, має представницта та успішно реалізує продукцію в Польші, Литві, Грузії та Молдові. Договір передбачає обмін досвідом з питань виробництва, експлуатації та дослідження комутаційного та захисного обладнання, обмін досвідом у розвитку передових методів і технологій навчання, залучення фахівців до проведення та участі у семінарах, конференціях, практиках та ін.
З УСПІШНИМ ПРОХОДЖЕННЯМ АКРЕДИТАЦІЇ!
У період з 12.10.2023 р. по 14.10.2023 р. експертна група (ЕГ) НАЗЯВО провела акредитаційну експертизу освітньо-професійної програми «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв» другого (магістерського) рівня вищої освіти галузі знань – 14 Електрична інженерія, спеціальності – 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка. У своєму Звіті експертна група (ЕГ) зазначила:
Загальне враження щодо освітньо-професійної програми «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв» є позитивним. ОП актуальна, узгоджена з місією та стратегією розвитку Криворізького національного університету, враховує інтереси усіх стейкхолдерів, вимоги ринку праці, а також перспективи розвитку галузі.
Високий рівень кадрового забезпечення ОП та матеріально-технічної бази, розвитку якої приділяється постійна увага, сприяє досягненню цілей та програмних результатів навчання. Унікальність ОП полягає в орієнтації теоретичної та практичної підготовки фахівців, які здатні вирішувати питання розробки і проектування електромеханічного обладнання енергоємних виробництв в гірничо-металургійної галузі Криворізького промислового басейну та прилеглих регіонів. За всіма критеріями ОП відповідає рівню «B».
У Звіті відзначено 15 сильних сторін програми та позитивних практик, а також 6 слабких сторін ОП та рекомендації з її удосконалення. Головна експертна рада (ГЕР) у своєму експертному висновку в цілому підтримала оцінки ЕГ.
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти погодилося з оцінкою рівнів відповідності Критеріям, викладеним у звіті ЕГ та експертному висновку ГЕР і на своєму засіданні 12 грудня 2023 р. (протокол № 20) вирішило акредитувати освітню програму та видати сертифікат зі строком дії про акредитацію 01.07.2029 року.
Вітаємо з цим успіхом весь колектив кафедри електромеханіки, в першу чергу Гаранта ОП професора Станіслава Толмачова та членів групи забезпечення професора Валерія Титюка і доцентів Олександра Ільченка та Мілу Барановську. Дякуємо їм за якісну підготовку матеріалів акредитації та переконливе донесення їх у процесі експертизи. Щиро вдячні за різноманітну допомогу колишнім випускникам кафедри, нинішнім здобувачам, працівникам структурних підрозділів університету, колегам з інших ЗВО та іншим стейкхолдерам. Всі ми разом виконали відповідальну справу. Далі нас чекає не менш складна й відповідальна робота з покращення ОП на основі рекомендацій акредитаційної експертизи.
ВИПУСК МАГІСТРІВ ГРУПИ ЕМО-22м
20 грудня 2023 року відбувся вже 23-й випуск магістрів за професійним спрямуванням «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв». Цього разу навчання здобувачів співпало з першою акредитацією освітньо-професійної програми «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв» за процедурою НАЗЯВО. До захисту було допущено 7 кваліфікаційних магістерських робіт здобувачів денної форми навчання. Шість здобувачів захистили кваліфікаційні магістерські роботи на «відмінно», одна робота захищена з оцінкою «добре»/В. Високі оцінки захисту кваліфікаційних робіт корелюються з високим рівнем їх виконання, чітко вираженим дослідницьким характером і свідчать про високий ступінь професійної підготовки магістрантів.
Серед кращих слід відзначити кваліфікаційні магістерські роботи здобувачів Максима Майструка та Іллі Воронцова, в яких розглянуто комплекс питань щодо розробки системи автоматизації мережі штучного освітлення в університеті з метою підвищення її енергоефективності відповідно до нормативних вимог якості освітлення. Розроблена магістрантами інтелектуальна система освітлення впроваджена в одній із навчальних лабораторій кафедри.
Енергоефективне спрямування мають і інші кваліфікаційні роботи здобувачів.
Бажаємо новим магістрам власних успіхів і творчих досягнень у майбутньому. Сподіваємося, що набуті в університеті знання і компетентності стануть вагомим внеском у процес успішного кар’єрного зростання кожного випускника. Широкої, прямої і світлої дороги вам у майбутнє, наполегливості, енергії, натхнення і удачі у вашій професійній діяльності.
КАФЕДРА АКТИВНО ОПАНОВУЄ РІВЕНЬ ВОЛОДІННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ
З 01 вересня 2023 року на кафедрі впроваджується організаційно-методична програма підвищення рівня володіння англійською мовою «Англійський інтенсив». На навчання за даною програмою передбачено по два щотижневих групових заняття і самостійна робота викладачів (середнє щотижневе навантаження 9 год.). Звітність – отримання кожним викладачем сертифікату рівня А2. Для реалізації цього етапу було обрано курс «Англійська для початківців. Elementary level (A1-A2)» через платформу масових он-лайн курсів Prometheus. Успішне проходження навчання за даною програмою підтвердили 5 викладачів кафедри, які у грудні 2023 року отримали сертифікати рівня А2. Практично завершують програму ще два викладачі кафедри.
У другому навчальному семестрі на основі отриманого базового рівня володіння англійською мовою буде продовжено закріплення отриманих навичок і їх розвиток переважно у напрямі професійного спілкування, поповнення словникового запасу в рамках галузі електричної інженерії і конкретних дисциплін викладачів, підготовки фрагментів навчальних занять з різними формами включення англійської мови у навчальний процес та інші види комунікації.
КУРАТОРСКА ГОДИНА "Пам'ЯТЬ ГОЛОДОМОРУ, ПАМ'ЯТЬ СЕРЦЯ"
24.11.2023 року було проведено виховний захід в групі ЕЕМ- 22ск присвячений Дню пам’яті жертв Голодоморів.
День пам'яті жертв Голодоморів – біль у серці всієї України: виховна година для студентів гр. ЕЕМ-22ск електротехнічного факультету присвячена 90 річниці Голодомору в Україні 1932-1933 років.
В своїй промові куратор групи Коломіц Ганна Валеріївна розповіла, що Голодомор 1932–33 років є найбільшою історичною катастрофою України ХХ ст.
Студенти зрозуміли, що Голодомор 1932–1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого більшовицькою владою терору голодом, тобто геноцидом.
Голодомор 1932–33 років в Україні посідає особливе місце. Це був перший масовий голод, який розпочався відразу ж після закінчення громадянської війни та придушення української революції. Терор голодом охопив значну частину України: Запорізьку, Донецьку, Катеринославську, Миколаївську, Одеську губернії.
Всеукраїнська акція «Запали свічку». В Україні є давній звичай – у пам’ять про померлу людину запалюють свічку. І щороку в Україні у четверту суботу листопада на пам’ять про тих людей, які померли з голоду, запалюють свічки.
ВідкрИТЕ ЗАНЯТТЯ З ДИСЦИПЛІНИ "ЕЛЕКТРИЧНІ МАШИНИ"
14.11.2023 старший викладач кафедри електромеханіки Коломіц Ганна Валеріївна провела відкрите заняття з дисципліни «Електричні машини» в групі ЕЕМ-22ск. Лекція на тему «Спеціальні електричні машини» проводилась в режимі on-line. На лекції були присутні відвідувачі: декан електротехнічного факультету Федотов В.О., викладачі кафедри електромеханіки кандидат технічних наук, доцент Барановська М.Л., асистент Власенко В.А. Лекція пройша жваво, студенти були активними, відповідали на запитання викладача та уточнювали викладений матеріал.
ВЕБІНАР "ПРОСТИМИ СЛОВАМИ ПРО: стандартизацію та метрологію на підприємстві"
10 жовтня у День працівників стандартизації та метрології доцент кафедри електромеханіки, викладач дисципліни «Основи метрології та електричних вимірів» Барановська Міла Леонідівна прийняла участь у вебінарі на тему «ПРОСТИМИ СЛОВАМИ ПРО: стандартизацію та метрологію на підприємстві».
На зустрічі були присутні експерти, фахівці з метрології та стандартизації ПАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг» Кондратенко Вадим Олександрович – головний метролог та Рак Олена – начальник служби забезпечення якості продукції, викладачі та студенти Криворізького національного університету, модератор зустрічі Коцуба Вікторія.
Фахівці цікаво розказали як здійснюється сертифікація та стандартизація продукції підприємства; про основну нормативно-технічну документацію; методи вимірювань, які використовуються на підприємстві; як представлена система метрологічного контролю та нагляду за засобами вимірювання; показали відео з сучасними засобами вимірювальної техніки.
конференціЯ 2023 IEEE 4th KhPI Week on Advanced Technology
Професор кафедри електромеханіки Валерій Титюк 3-го жовтня прийняв участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції 2023 IEEE 4th KhPI Week on Advanced Technology (KhPIWeek).
Він виступив із доповіддю на тему «Study of the Influence of Rolling Modes on the Operation of Interconnected Electric Drives of a Rolling Mill», присвячену вивченню впливу хімічного складу сталі та температури зливка на показники роботи електромагнітно пов’язаних багатодвигунних електроприводів стану гарячої прокатки. Ця робота виконана у співпраці з колегами з Республіки Казахстан.
Зустріч зі студентами щодо вибору дисциплін
2 жовтня 2023 року о 15:30 відбулася онлайн-зустріч здобувачів освіти групи ЕМО-23м з викладачами кафедри електромеханіки, на якій була надана інформація щодо освітньо-професійної програми "Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв", основних та вибіркових освітніх компонентів (дисциплін). Титюк В.К., Ільченко О.В., Барановська М.Л., Коломіц Г.В. докладно та цікаво презентували вибіркові дисципліни ОП. Студенти зможуть обрати вибіркові дисципліни за процедурою, затвердженою в Криворізькому національному університеті («Положення про формування здобувачами КНУ індивідуальної траєкторії авчання», «Положення про організацію освітнього процесу в КНУ»).
IEEE 5th International Conference on Modern Electrical and Energy System MEES2023
Професор кафедри електромеханіки Валерій ТИТЮК та докторант Денис МРАЧКОВСЬКИЙ 27-го вересня прийняли участь у IEEE 5th International Conference on Modern Electrical and Energy System MEES2023 (http://mees.ieee.org.ua/) та оприлюднили на пленарному засіданні свою доповідь на тему "MODELING OF THE CLOSED-LOOP SYSTEM OF EXCAVATOR BUCKET POSITIONING". З доповіддю можна ознайомитися тут (https://youtu.be/rnIupSghEoE).
Захист курсових робіт В групі магістрантів
На кафедрі електромеханіки 9-го червня 2023-го року відбувся публічний захист курсових робіт з дисципліни "Основи електромеханотроніки" студентами групи ЕМО-22м. Всі представлені роботи носять індивідуальний характер та виконані при активному сприянні консультантів-викладачів кафедри. Кожна робота пройшла шлях від узгодження індивідуальної теми до реалізації на реальних стендових зразках, розроблених власними руками студентів-магістрантів.