ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД кафедри
ТОЛМАЧОВ
СТАНІСЛАВ ТРОХИМОВИЧ
Завідувач кафедри
електромеханіки
Професор
доктор технічних наук
Основні етапи науково-педагогічної діяльності
Толмачов Станіслав Трохимович народився у 1939 році. У 1961 році закінчив Криворізький гірничорудний інститут ‒ нині Криворізький національний університет ‒ за фахом інженер-електромеханік. З 1961 року працює в цьому університеті на кафедрі основ електротехніки та електричних машин (з 1995 року ‒ кафедра електромеханіки): 1961-1964 рр. ‒ асистент, а з 1964 по 1981 рр. ‒ аспірант, ст. викладач, доцент. З 1981 року ‒ завідувач кафедри електромеханіки, яку очолює до теперішнього часу. У 1967 році захистив кандидатську, а в 1985 році – докторську дисертацію на тему «Теория и методы нелинейной магнитостатики сложных сред и систем» за спеціальністю «Теоретичні основи електротехніки». У 1987 році було присвоєно вчене звання професора.
За роки роботи в університеті, у т.ч. за більше 40 останніх років на посаді завідувача кафедри, проявив себе висококваліфікованим викладачем-новатором та науковцем. Один з ініціаторів широкого впровадження в навчальний процес та наукові дослідження засобів обчислювальної техніки та активних форм навчання, зробив значний внесок в організацію робіт з підвищення якості підготовки фахівців. Ініціатор і головний редактор програмного комплексу та навчального посібника «Електронний практикум з ТОЕ», що активно використовується у навчальному процесі вже більше 20 років (2012 р. – задачі з теорії електричних кіл, 2018 р. – перероблений та доповнений задачами з теорії електромагнітного поля.
Протягом 1992-2002 рр. був членом науково-методичної підкомісії з електромеханіки МОН України.
Один з ініціаторів і засновників «Регіонального центру ефективних технологій з енергозбереження» (РЦЕТЕ); наказом ректора у 2007 році був затверджений його директором на громадських засадах.
Результати науково-педагогічної діяльності опубліковані у понад 250 наукових і навчально-методичних роботах. Співавтор 15 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. Підготував одного доктора та 6 кандидатів технічних наук.
Основні лекційні курси:
Теоретичні основи електротехніки,ч.1-ч.3
Основи електромеханотроніки
Основи енергетичної грамотності та енергозбереження
Енергоефективні системи та технології
Методологія та інформатизація наукових досліджень
За досягнення в освітньо-науковій діяльності Станіслав Трохимович Толмачов нагороджений Почесною грамотою Міністерства вищої та середньої освіти СРСР (1982 рік), Міністерства освіти і науки України (2007 рік), знаком «Відмінник освіти України» (2002 рік), почесним знаком МОН України імені Петра Могили «За розвиток вищої освіти» (2010 р.), низкою Почесних грамот Дніпропетровської обласної ради, міськвиконкому та університету.
Основні напрямки наукових досліджень
Наукові дослідження зосереджені в галузі розробки математичних моделей та методів розрахунку складних електрофізичних систем та їх комп’ютерної реалізації. Зокрема,
сформулював універсальний принцип взаємності для оборотних процесів у нелінійних анізотропних середовищах;
розробив теорію та практичні моделі векторного гістерезису магнітно-твердих сплавів;
розвинув теоретичні та практичні аспекти упорядкованих гетерогенних середовищ; зокрема, вперше розглянув у достатньо загальній постановці двоякоперіодичну задачу для нелінійного середовища з періодичними включеннями складної геометрії;
класичні результати Максвела і Релея для циліндричних і сферичних елементів у прямокутній матриці узагальнив на еліптичні циліндри та сфероїдальні елементи;
для складних систем з нелінійними анізотропними властивостями елементів обґрунтував універсальне інтегральне рівняння відносно вектору намагніченості та розробив чисельний метод його комп’ютерної реалізації.
Основні теоретичні наукові результати викладені в монографії «Специальные методы решения задач магнитостатики».
Брав участь у 16 НДР з розробки математичних моделей та методів дослідження електрофізичних систем різного призначення з використанням ефектів магнітного поля – магнітних сепараторів, електродвигунів, розмагнічувальних апаратів, матричних фільтрів, виробів електронної оптики; у 12 з них був керівником.
Серед основних практичних результатів:
оптимізація параметрів магнітної системи найбільш поширених в Україні та в ряді європейських країн барабанних сепараторів ПБМ-90/250 і ПБМ-120/300, що випускаються вже більше 40 років;
обґрунтування параметрів матричного фільтра поліградієнтного магнітного сепаратора ВГС-100/2 в рамках міждержавної угоди Україна-Чехословаччина (1980-1982 рр.).
Авторський профіль у міжнародних науково-метричних базах
КОНТАКТИ:
Адреса
Криворізький національний університет, вул. Віталія Матусевича, 11, корпус №1, кімн. 216
Телефон
+380672531179