Нинішню назву кафедра отримала у 1995 році після перейменування кафедри Основ електротехніки та електричних машин (ОЕЕМ). Довга і цікава історія кафедри налічує вже більше 80 років – від створення першої лабораторії електричних машин, тяжкого становлення у повоєнні роки, активного розвитку кадрового складу і матеріальної бази, створення перших курсів з електронних обчислювальних машин і програмування – до статусу базової протягом 20 років кафедри з впровадження засобів обчислювальної техніки та інформаційних технологій в інституті, бурхливого розвитку наукового, кадрового і матеріально-технічного потенціалу з урахуванням світових тенденцій в освітньому середовищі, активного пошуку шляхів вдосконалення в бурхливому темпі інформатизації і цифровізації в усіх сферах і напрямках науково-педагогічної та громадської діяльності.
1944 рік. Заснування кафедри. У травні 1944 року канд. техн. наук, доцент Базуткін Василь Іванович був відряджений до Криворізького гірничорудного інституту (КГРІ) на посаду завідувача новоствореної кафедри основ електротехніки та електричних машин (ОЕЕМ). Виконував обов’язки завідувача кафедри у 1944–1963 рр.
1944–1963 рр. Становлення та розвиток кафедри. Активно зростали навантаження і кадровий склад кафедри. У 1963 році у її складі було вже 25 співробітників, з них 17 – науково-педагогічних працівників.
1961 рік. Перша ЕОМ в інституті – на кафедрі ОЕЕМ. На баланс КГРІ була передана з Інституту кібернетики АН УРСР цифрова електронно-обчислювальна машина ЦЕМ-1, яка фактично стала навчальною лабораторією кафедри ОЕЕМ.
1962 рік. Зародження ери обчислювальної техніки та інформаційних технологій. У червні 1962 року була створена лабораторія «Промислової електроніки і обчислювальної техніки», в якій зосереджувалися обчислювальні машини ЦЕМ-1, ЕММС, а також аналогові ЕОМ МНБ і МН-7. Наукове керівництво лабораторією було покладено на доцента кафедри Е.Г. Файнштейна.
1963 рік. Зміна завідувача кафедри. Кафедру очолив канд. техн. наук, доцент Файнштейн Еммануїл Григорович (1963 – 1979 рр.). Після ЦЕМ-1 у 1966 році завдяки його зусиллям на баланс КГРІ була передана унікальна й найпотужніша, як на ті часи, ЕОМ «КИЇВ». Пізніше з Києва надійшли блоки першої в континентальній Європі ЕОМ МЕСМ. І саме Е.Г. Файнштейн протягом майже трьох десятиліть був головним ініціатором і натхненником впровадження елементів комп’ютерної грамотності і засобів обчислювальної техніки в КГРІ.
1963-1979 рр. Потужний розвиток кафедри. Протягом майже 20 років кафедра була основним центром навчально-методичного забезпечення в інституті з дисциплін обчислювальної техніки. Постійно зростав парк ЕОМ (до 13 одиниць). Значно зросла науково-дослідницька діяльність. Було захищено 20 кандидатських дисертацій. Стрімко зростало навчальне навантаження. У середині 1970-х років на кафедрі ОЕЕМ працювали 24 викладача (з них 15 кандидатів технічних наук), 15 наукових співробітників, три аспіранти. Одночасно виконувалося 5-6 науково-дослідних робіт.
1979 рік. Виділення з кафедри ОЕЕМ нової кафедри. Ініціатором і першим завідувачем новоствореної «Кафедри обчислювальної техніки» став професор, доктор технічних наук Файнштейн Е.Г. (1979-1990 рр.). Стартове матеріально-технічне, кадрове і навчально-методичне забезпечення було повністю перенесено з кафедри ОЕЕМ.
1979-1981 рр. Зміна завідувача кафедри. Протягом двох років кафедру ОЕЕМ очолював доцент, канд. техн. наук Бройдт Олександр Сергійович, який до цього тривалий час працював доцентом цієї ж кафедри.
1981 рік. Зміна завідувача кафедри. З 1981 року до теперішнього часу кафедру ОЕЕМ (у 1995 році перейменована в кафедру електромеханіки) очолює Толмачов Станіслав Трохимович. На кафедрі працював з 1961 року. У 1967 році захистив кандидатську, а в 1985 році – докторську дисертацію по спеціальності «Теоретичні основи електротехніки». У 1987 році присвоєно вчене звання професора. Основний напрям наукових досліджень – розробка математичних моделей і методів дослідження складних електрофізичних систем та їх комп’ютерної реалізації.
1995 рік. Новий профіль кафедри. Кафедра отримала статус випускової. У той час на кафедрі працювали 19 викладачів, з них два доктори і 8 кандидатів технічних наук. Нова спеціальність – Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв – значно розширювала профіль кафедри і більше відповідала потребам ринку праці та базовій освіті викладацького складу кафедри. Це спрямування стало базовим напрямком наукової і навчально-методичної роботи на кафедрі. Поряд з традиційними загально-інженерними дисциплінами з’явилася велика кількість спеціальних (фахових) дисциплін з акцентом на енергоємні виробництва.
1999 рік. Впровадження інтегрованих навчальних планів. Кафедра електромеханіки першою в університеті з 1999 року започаткувала навчання випускників технікумів з кваліфікацією «гірничий технік-електромеханік» за інтегрованими навчальними планами. Десятки фахівців Криворізького басейну з великим практичним досвідом і дипломами техніків отримали можливість продовжити навчання в університеті і через два (згодом через три) роки отримати дипломи про вищу освіту. У період з 2001 року по 2017 рік за такою формою було підготовлено 630 спеціалістів і магістрів з електромеханіки. Через декілька років досвід кафедри поширився на всі кафедри університету, що значно підсилило контингент студентів як очної, так і заочної форм навчання, а також сприяло більш тісним зв’язкам з промисловими підприємствами.
2007 рік. Нова сфера діяльності кафедри. З метою залучення співробітників університету до проблеми енергозбереження при КТУ був створений Регіональний центр ефективних технологій з енергозбереження (РЦЕТЕ), який очолив зав. кафедри електромеханіки професор С.Т. Толмачов. Основним завданням Центру була розробка і впровадження заходів з підвищення енергетичної грамотності та формування нового енергоощадного світогляду на проблеми енергозбереження та енергоефективності. Працівники кафедри проводили енергетичні обстеження промислових підприємств, організовували тематичні семінари, круглі столи, науково-практичні конференції, презентації. Постійно проводилася інформаційно-просвітницька робота серед молоді та широких верств населення (виступи на радіо, телебаченні, публікації в університетській та міській пресі, проведення олімпіад, конкурсів, Днів енергії тощо). Окремі члени кафедри брали участь в організації та проведенні навчальних семінарів «Основи енергетичного менеджменту» для працівників бюджетних закладів міста, в роботі Всеукраїнських семінарів «Енергоефективні університети», в засіданнях робочої групи при міськвиконкомі з контролю за виконанням «Програми енергозбереження в м. Кривий Ріг на 2010-2014 рр.» та ін. Набутий кафедрою практичний досвід сприяв наповненню навчальних дисциплін комплексом нових знань та вмінь для формування у здобувачів освіти відповідних компетентностей в області енергоефективних електромеханічних систем та технологій енергоємних виробництв.
2014 рік. Відкриття нової спеціальності. У зв'язку з впровадженням нової спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» науково-педагогічний колектив кафедри у складі 13 викладачів виконав великий комплекс завдань з перегляду навчально-методичних матеріалів, оновлення навчальних планів, модернізації та створення нових навчальних лабораторій. «Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв».
2022 рік … Життя продовжується. В складних умовах воєнного стану працівники кафедри забезпечують функціонування навчального процесу з урахуванням сучасних тенденції розвитку науки і техніки, постійно підвищують свій науково-педагогічний досвід в напрямках енергоефективності, інтелектуальної електромеханіки, мікропроцесорної техніки та цифровізації освіти.